strona główna pakiet biurowy system operacyjny przeglądarka www dlaczego za darmo? autor stronyCO TO ZNACZY, ŻE OPROGRAMOWANIE JEST WOLNE?

Terminem "wolne oprogramowanie" (open source) nazywamy najczęściej programy licencjonowane na zasadach GPL lub innej podobnej licencji. Oprogramowanie to jest dostępne dla każdego, bez żadnych opłat, wraz z pełnym kodem źródłowym. Każdy z takich programów możesz za darmo pobrać z internetu i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów używać na tylu komputerach, na ilu zechcesz. Możesz je także kupić, lecz wtedy płacisz za czas potrzebny sprzedającemu na pobranie plików z internetu i przygotowaniu zawartości płyty. Czasami płacisz za zawarte na płycie instrukcje czy inne materiały przygotowane przez sprzedającego - niekoniecznie muszą one być dostępne na jako wolne oprogramowanie. Możesz także zapłacić za pomoc techniczną. Pamiętaj, że ty także możesz sprzedawać programy licencjonowane na GPL, jeżeli tylko przyjdzie ci na to ochota. Jednak każda osoba, która je od Ciebie kupi może zrobić to samo.


DLACZEGO WARTO ZAINTERESOWAĆ SIĘ WOLNYM OPROGRAMOWANIEM?

Programy te są rozwijane przez tysiące programistów z całego świata, porozumiewających się ze sobą za pośrednictwem internetu. Dzięki temu masz pewność, że każdy z takich programów będzie sukcesywnie rozwijany, wzbogacany o nowe funkcje, a wszelkie zauważone błędy poprawione w bardzo krótkim czasie. Warto pamiętać, że wraz z pojawieniem się nowej wersji danego programu mamy możliwość jego bezpłatnej aktualizacji.


GDZIE MOGĘ POCZYTAĆ WIĘCEJ NA TEMAT WOLNEGO OPROGRAMOWANIA?

W internecie znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat. Wystarczy, że wybierzesz któryś z poniższych linków lub skorzystasz z wyszukiwarki google.


Linuxnews.pl - wiadomości i artykuły nt. opensource
7thguard - codziennie mnóstwo newsów
Ruch na rzecz Wolnego Oprogramowania - czy trzeba coś dodawać?
Linux+ - chyba jedyny liczący się w polsce miesięcznik traktujący o wolnym oprogramowaniu

KDE w Polsce - o jednym z najpopularniejszych środowisk graficznych dla Linuksa, po Polsku
Linux w Polsce - serwis linux.pl
Linux.Gery.pl - serwis informacyjny o linuksie
Linux.sky.pl - co i jak w systemie
Linuxweb - vortal linuksowy


<< Powrót na początek

>> webmaster | >> prawa autorskie | >> napisz do autora | >>hosting: Linkor.com.pl